Hall of Fame Inductees

Criteria  |  Nomination Form


Class of 1967
Aaron Hamlet Paynet
Talmadge Layman Hill
Edward Paulette Hurt

Class of 1968
Thaddeus Madden
G.G. Singleton

Class of 1975
Lyman B. Brooks

Class of 1976
Jack S. Brayboy
Clarence E. Gaines
Charles H. Williams

Class of 1977
John S. Chase
James E. Lytle
Earl Monroe
Pettis Norman

Class of 1978
Tom Harris
Carl Hill
Ed Jackson
John McLendon

Class of 1979
T.H.E. Jones
Sheldon M. Matthews
Jethro Pugh

Class of 1980
Randolph D. “Navy” Armstrong
LeRoy T. Walker
Thomas Verdell
James M. Griffin

Class of 1981
Sam Jones
Gideon Smith
Vernon “Skip” McCain
Sam Lacy
Alvin Attles

Class of 1982
William “Pete” Bennett
Lee Calhoun
C.B. Hauser
Tom Henderson
Cal Irvin
Harry Jefferson
Herb Scott
Lauretta Taylor

Class of 1984
Robert Dandridge
Elias Gilbert
Alexander Barnes
Mark Caldwell
Thomas Conrad
Edward McGirt
Roland Miles
John Whitehead
William Robinson

Class of 1985
George Johnson
Booby Vaughan
Mike Gale
A.P. Hargrove
Allen Washington
Arthur Twitty
W.E. Atkins
Ernest J. Marshall
Charles R. Frazier
J.W. Pierce
J.W. Barco

Class of 1986
Cal Jacox
Arthur ‘Stretch” Gardner
L.D. Smith
Joe Black
Marion Thorpe
Freddie “Curly” Neal
Al Bumbry

Class of 1987
Eugene McCullers
Kenneth Powell
Earl Banks
John Brown
John M. Phillips
Katherine Bennett
Erine Humbles
J.W. Young
Walter J. “Doc” Hurley, Sr.
Floyd Brown
Tom Casey
Harold Hunter
Jack Dilworth

Class of 1988
William Nunn, Sr.
Earl H. McClenney
Charles Christian
Hulon L. Willis, Sr.
James B. Cooley
Alex M. Rivera 

Class of 1989
Joesph G. Echols
Fred "Cannonball" Cooper
Joseph E. Thompson, Jr.
Alfred Tyler
Bill Archie
Wilber "Pony" Wilson

Class of 1990
Ted Blunt
Harlow Fullwood, Jr.
Norman Day

Class of 1991
Governor L. Douglas Wilder

Class of 1992
Archie Harris
Melvin Glover
Willie Lanier
Raymond Chester

Class of 1993
Doris Mangrum
Reginald Ennis
Timmy Newsome

Class 1994
Marvin Trotman
Cleo Hill
Leon H. Kerry

Class of 1995
Marland Buckner
Carl Galbreath
Frank Galbreath
Frank Harvey
Robert Herring
Rupert Johnson
Elmer McDougald
Richard Miller
Welcome T. Moten
Aubrey Stanley
Thornton Williams

Class of 1996
Horace Balmer
Roosevelt Brown

Class of 1997
Jake Ford
Hank Ford
Jack DeFares
Donald Ross
Herman Riddick

Class of 1998
Mary Garber
Jeanette Lee
Earl Lloyd
Robert Smith
Lloyd Graves

Class of 1999
Kim Ambrose Aughburns
Kim Brewington
Carolyn Brown
Kammy Brown
Tammy Brown
LaTina Bullock
Barvenia Wooten-Collier
Denise Craig
Bertha Cummings
Jacqueline Dolberry
Konecka Drakeford
Venise Frazier
Vivian Green
Michelle Harrison
Shelia Hillman-Manderville
Norma Knight-Evans
Brandy Lemons
Paris McWhirter
Doris Moncrief
Chelia Nelson
Maria Nicholson
Jacqueline Pinnix
Lisa Rice
Tracey Saunders
Daphne Trusty

Class of 2000
John B. McLendon, Jr.

Class of 2001
Herman Boone
Richard “Pee Wee” Kirkland
Howard “Brutus” Wilson
“Coach” Henry Boyd Hucles
John H. Baker, Jr.
Delores “Dee” Todd
Class of 2002
Rudolph Freeman
Alfred (Al) Elmore
Clifton Wylie
Howie Jones
Bob Wilson
George Williams
Keenan C. Menefee-Long

Class of 2003
Marty Miller
Dick Price
Tom Joyner
Rick Mahorn

Class of 2004
Charlie Price
Earl Graves, Sr.
Willard Bailey
Dr. Roy D.D. Moore
Dr. Johnny Sample

Class of 2005
Ernest Warlick
William Wilson
Phyllis Laverne Sweat
Bruce Rader
Charles Oakley

Class of 2006
William B. English
Mike Davis
Art Shell
Sandra B. Shuler
Hal Jackson

Class of 2007
Argle B. “A.B.” Whitfield
Joe Gilliam
Al Roseboro
Joseph Howell
Leroy Banks
Brigadier General Shelia Baxter
William Hayes

Class of 2008
John Borican
Dr. Alvin Brown
Richard Glover
Tiny Laster
Lt. Col. Jona McKee
Dr. Robert M. Screen
Joe Taylor
Dave Robbins

Class of 2009
John "JD" Marshall
James Sweat
Ronald Davis
Carlos Terry
April Holmes
Chandra Sturrup
Leo Miles, Sr.

 Class of 2010
1987 Hampton Univ. 4x4 Relay Team
Eldece Clarke
Maureen Wiltshire
Vivienne Spence
Trina Creekmore
William "Bill" Buford
Harvey Heartley, Sr.
Walter Hunter (posthumous)
"Jumpin" Jackie Jackson 
Richard "Pop" Pitts
Dr. Reginald Sherard

Class of 2011
Anita Cooper Epps
Dr. Paulette Walker Johnson
Gregory Hines
Charlie Neal
Yancey Thigpen
Richard Franklin
James Morgan

Class of 2012
Donald Evans
Deidra Fields Hines
Vic Fulp (Posthumously)
Dr. Claudie Mackey
Warren Bruce Spraggins
Ralph Tally
1950 NCCU CIAA
Basketball Tournament
Championship Team
William Springfield
Harold Hunter
Earl Davis
Leo Rogers
Edward Troy Weaver
Willie Travis
William Young
Tom Overton
Jay Peterson
Ernest Warlick
George Greene
Harry Taylor

Class of 2013
Alfonza "Al" Carter
Damon “Redd” Thompson
Frederick Bibby
Morgan State Flying Foursome
Lou Anderson
Leonard Carmichael

Class of 2014
Anthony Boggan
Lawrence “Peaches” Coleman
Harold Deane
Clifton Huff
Stephen Joyner Sr.
Dr. Walter Lovett, Sr.
Bob Moorman 

Hall of Fame Nomination Form

View: Mobile | Desktop